Taktyka i działanie na terenie czasowo zajętym przez przeciwnika
Najwięcej żołnierzy podnosiło swoje kompetencje w 42 Morąskim Batalionie Lekkiej Piechoty. Kluczowym celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do operacji w warunkach konfliktu asymetrycznego, na terenach potencjalnie kontrolowanych przez przeciwnika. Ćwiczono ciche przemieszczanie się, rozpoznanie oraz skuteczne kamuflowanie. Żołnierze doskonalili również swoje umiejętności strzeleckie, korzystając z pistoletu Vis-100 oraz karabinka MSBS GROT. Program obejmował także ćwiczenia związane z planowaniem i przeprowadzaniem zasadzki, co wymagało precyzyjnej koordynacji i dobrej komunikacji pododdziałów. Było to możliwe dzięki zabezpieczeniu stałej łączności radiowej, a także wykorzystaniu systemu Android Tactical Assault Kit (ATAK), który pozwalał dowódcom na obserwację działań żołnierzy w czasie rzeczywistym.
Szkolenie saperów
Istotnym elementem szkolenia były zadania saperskie, obejmujące m.in. wysadzanie i tworzenie przeszkód i zapór inżynieryjnych. Umiejętności te stanowią kluczowy element operacji obronnych oraz utrudniających ruch przeciwnika. Żołnierze ćwiczyli również obronę kluczowych obiektów i infrastruktury.
Terytorialsi z Warmii i Mazur podnoszą gotowość bojową
Poza terytorialsami z Morąga w swoich jednostkach szkolili się również żołnierze z 43 Braniewskiego Batalionu Obrony Pogranicza oraz 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Poza tym swoje kompetencje podnosili także żołnierze z kompanii wsparcia, kompanii dowodzenia i kompanii logistycznej. Celem szkoleń rotacyjnych jest zapewnienie wysokiej gotowości bojowej i sprawności operacyjnej terytorialsów z całego województwa. Szkolenia te odbywają się cyklicznie, umożliwiając żołnierzom doskonalenie swoich umiejętności w różnych warunkach, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym. Ponadto pozwalają one na utrzymanie pełnej mobilności i elastyczności, co jest kluczowe w przypadku potrzeby szybkiego wsparcia sił zbrojnych w obronie kraju lub służb państwowych w zwalczaniu skutków kryzysów.
Brygada rośnie w siłę
Ponad 100 osób odbywa także szkolenie podstawowe i wyrównawcze w Braniewie. Po jego zakończeniu zasilą oni szeregi pododdziałów wchodzących w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Giżycku, Morągu, Braniewie, Olsztynie i Ełku.
tekst: Zespół Prasowy 4W-MBOT
Komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.