Wszystkie bezpodstawne zgłoszenie mobilizują ludzi i pojazdy, więc jest to zagrożenie sprawnej działalności służb ratunkowych oraz może zmniejszać ich dostępność dla osób faktycznie potrzebujących pomocy. A niestety takich zgłoszeń nie brakuje.
Każdy, kto choć raz czekał na przyjazd służb ratunkowych wie, jak każda minuta oczekiwania niepokojąco się wydłuża.
A niestety służby czasami są zajęte obsługą bezpodstawnych zdarzeń, które zgłaszane są pod numer alarmowy.
Chociażby sytuacja z minionego weekendu (10.11.2024 r.) z Ełku. Mężczyzna zadzwonił pod 112 twierdząc, że został zaatakowany nożem. Podał adres w Ełku, gdzie miał się znajdować. Policjanci dokładnie sprawdzili to miejsce, ale mężczyzny tam nie zastali. W kolejnej telefonicznej rozmowie mężczyzna podał całkiem innym adres – w innym powiecie. Dlatego do tego zdarzenia zostali zaangażowani także policjanci z powiatu piskiego. Ten adres też był wymyślony.
W rzeczywistości okazało się, że mężczyzna nie potrzebuje pomocy, a telefon pod numer alarmowy był bezcelowym i niezrozumiałym pomysłem.
Takie zgłoszenia są wyjątkowo uciążliwe i wywołują wiele niepotrzebnych działań i czasowego zaangażowania służb.
W tej sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie o wywołanie bezpodstawnych działań Policji. Fałszywe zgłoszenia podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
KPP Ełk
Komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.