Dzisiaj 20 września w Muzeum Historycznym w Ełku odbyło się spotkanie upamiętniające powstanie Ełckiej Komunikacji Miejskiej. W tym roku mija 50 lat odkąd 2 pierwsze autobusy wyjechały na ełckie drogi. W uroczystości wzięli udział m.in. z-cy prezydenta Ełku Artur Urbański oraz Mirosław Hołubowicz, Prezes Zarządu Spółki MZK Michał Kwiatkowski, a także obecni i emerytowani pracownicy zakładu, Starosta Powiatu Ełckiego oraz Wójt Gminy Ełk. W uroczystości udział wziął przedstawiciel zarządu Firmy Solaris Pan Jakub Zakrzewski.
W trakcie uroczystości uczczono minutą ciszy śp. Pana Zbigniewa Chojnowskiego, wieloletniego Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o. o. w Ełku, który odszedł w grudniu 2022 r.
Podczas uroczystości historię Ełckiej Komunikacji Miejskiej przybliżył Dyrektor MHE dr Rafał Żytyniec. O ełckiej komunikacji opowiadali także Panowie Andrzej Semeńczuk wieloletni Naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego i dyrektor PGKiM oraz Jan Martyński- jeden z pierwszych kierowców w zakładzie.
Jubileusz pięćdziesięciolecia to dobra okazja, aby uhonorować osoby wyjątkowe i zasłużone dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Za wieloletnią pracę na rzecz komunikacji miejskiej odznaczono 4 osoby złotymi medalami oraz 4 medalami srebrnymi. Podziękowania otrzymało 5 osób, które odeszły na zasłużoną emeryturę, a mimo to są nadal przywiązane do swojego zakładu.
Całe wydarzenie uświetniły występy dzieci z Miejskiego Przedszkola Słoneczna Ósemka oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w specjalnie przygotowanym programie artystycznym.
PIKNIK RODZINNY
Z okazji 50-lecia Ełckiej Komunikacji Miejskiej w sobotę 23 września w godzinach 10:00 – 14:00 na Placu Jana Pawła II odbędzie się piknik rodzinny. Na uczestników wydarzenia będzie czekało wiele atrakcji.
W programie:
ełcka gra miejska z atrakcyjnymi nagrodami,
przejazdy zabytkowym autobusem,
zwiedzanie pojazdów komunikacji miejskiej,
wesoły autobus „Lady Klaun”,
strefy edukacyjne z zakresu: zdrowia, sportu, ekologii, bezpieczeństwa, odkryć i wynalazków,
strefa dla dzieci, w tym m. in. dmuchańce, warkoczyki, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, bańki, gry, konkursy, wata cukrowa, popcorn,
poczęstunek.
Krótko o historii komunikacji miejskiej w naszym mieście:
Prezydium Miejskiej Rady Narodowej 5 kwietnia 1973 r. podjęło uchwałę w sprawie utworzenia przy Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Ełku Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wówczas uruchomienie komunikacji miejskiej było długo wyczekiwanej dla mieszkańców Ełku.
W czasach gospodarki PRL komunikacja miejska w Ełku zmagała się z niedoborami, początkowo dysponując dwoma autobusami typu SAN H 100B, kursującymi na trasie ul. Wojska Polskiego – Kombinat Mięsny.
W 1978 roku komunikacja miejska dysponowała już 20 autobusami. Lata osiemdziesiąte przyniosły dalszy rozwój ełckiej komunikacji miejskiej, pomimo trwającego kryzysu gospodarczego i społecznego.
Wyodrębnienie Miejskiego Zakładu Komunikacji jako samodzielnej jednostki organizacyjnej nastąpiło w 1991 r., poprzez przekształcenie PGKiM.
W roku 2007, na bazie istniejącego zakładu budżetowego, utworzona została spółka z o.o. ze 100% udziałem Gminy Miasta Ełk. W roku 2008 do spółki przystąpiła Gmina Ełk.
Od roku 2010 MZK spółka z o.o. obsługuje 17 linii autobusowych, które przebiegają przez obszar Miasta Ełk, Gminy Ełk i Gminy Stare Juchy. W roku 2011 uruchomiono 18 linię autobusową.
W roku 2017 miastu Ełk zostały przyznane środki z RPO WiM na lata 2014–2020, dzięki którym zakupiono 6 autobusów hybrydowych marki Volvo. W roku 2021 kolejne dwa autobusy marki Volvo z napędem hybrydowym zasiliły tabor MZK. Zakup zrealizowano również dzięki środkom z RPO WiM pozyskanym przez miasto Ełk.
W roku 2022 MZK w Ełku przewiozło ponad 3 miliony pasażerów.
Obecnie tabor MZK stanowi 33 w 100% niskopodłogowych autobusów, wyposażonych w dynamiczną informację pasażerską. W większości są to Mercedesy Citaro, ok. 70%, ale także Volvo i Iveco przewożące pasażerów na 16 liniach. MZK Sp. z o.o zatrudnia ponad 80 pracowników. Ponad połowa to kierowcy autobusów, w tym 5 kobiet.
W roku 2023 Miasto Ełk uzyskało wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu „Zielony Transport publiczny” w przyszłym roku na drogi wyjadą pierwsze autobusy Solaris z napędem elektrycznym.
Komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.