Global Money Week, Rok Edukacji Ekonomicznej 2024

W dniach 18-22 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział w licznych wydarzeniach z zakresu finansów i ekonomii. Wszystkie inicjatywy szkolne odbywały się w ramach obchodów roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, ogłoszonego przez Sejm RP oraz Global Money Week 2024 - Światowy Tydzień Pieniądza, przypadający na 18-24 marca.

Uczestniczyliśmy w ogólnopolskich lekcjach online przeprowadzonych przez finansistów, bankowców zorganizowanych przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Tematyka zajęć była bardzo interesująca i współczesna młodym pokoleniom m.in.:

  • „Prawo do bankowania, prawem młodych” – udział wzięła kl. 1 Tża z nauczycielemM. Koniecko, kl. 1 Bs z nauczycielem B. Dębską,
    -„Zdolny czy wiarygodny? Co decyduje o tym, czy otrzymam kredyt” – udział wzięła kl. I Bc z nauczycielem E. Kurzynowską,
    -„Sztuczna inteligencja – fakty i mity” – udział wzięła kl. 1 Tża z nauczycielem J. Radaszewską, kl. 2 Th z nauczycielem E. Kurzynowską i K. Kędzierską-Głódź, kl. 3 Tża z nauczycielem A. Rybałko, kl. 4 THa z nauczycielem M. Koniecko i B. Dębską -„Nie stój – inwestuj”– udział wzięła kl. 2 Th z nauczycielem E. Kurzynowską.

Z zaciekawieniem przysłuchiwaliśmy się o pierwszych krokach bankowania młodych we współczesnym świecie, czym jest wiarygodność i zdolność kredytowa, jak oszczędzać i w co warto inwestować, o praktycznym zastosowaniu sztucznej inteligencji w życiu codziennym oraz jak bezpiecznie z niej korzystać.

Centralnym wydarzeniem tygodnia był dwudniowy VIII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości 2024, w którym braliśmy udział za pośrednictwem transmisji online. Hasło kongresu brzmiało: „Przedsiębiorczość kluczem do spełnienia marzeń”. Wysłuchaliśmy wielu cennych wystąpień prelegentów specjalistów na temat: Jak wychowywać młode pokolenia, aby odziedziczyły przedsiębiorczość?, Edukacja w cyberbezpieczeństwie – jeszcze człowiek czy już sztuczna inteligencja?, Budowa kapitału społecznego poprzez włączenie finansowe.

Na lekcjach przedmiotów zawodowych ekonomicznych gościliśmy pracowników banku Pekao S.A w Ełku, którzy przedstawili młodzieży współczesne usługi bankowe tj. konto bankowe, kartę bankową, kredyt studencki. W szerokim znaczeniu dyskutowaliśmy o nowoczesnych sposobach płatności, a przede wszystkim o bezpieczeństwie naszych finansów.

Uczniowie poznawali również zagadnienia ekonomiczne poprzez tworzenie prac konkursowych w formie plakatów pod hasłem „Ekonomia nie tylko dla ekonomistów”. Niektórzy z nich wykorzystali w tym celu znajomość obsługi różnorodnych programów komputerowych, inni zaprezentowali swoje umiejętności techniką plastyczną.

W tych wszystkich aktywnych działaniach przyświecała nam myśl „Ekonomia – rozumieć, by świadomie decydować.”

Więcej zdjęć na stronie :

text

Komentarze

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.