Porównujemy ceny u dentysty w Polsce i za granicą w 2024 roku

Wracamy do tematu poruszonego przez nas kilka lat temu – porównania cen stomatologa w Polsce i Wielkiej Brytanii. Artykuł zdobył na tyle dużą popularność, że przebił się do portali branżowych. Stąd chcemy sprawdzić jak dziś wygląda ten temat.

Wszyscy zauważamy inflację, ceny nieprzerwanie rosną od dłuższego czasu. Czy nadal turystyka medyczna ma sens? Spytaliśmy znajomych i rodziny mieszkającej w Wielkiej Brytanii i odpowiadają, że w Polsce nadal warto leczyć zęby bo jest dużo taniej, a często nawet lepiej jakościowo. Wciąż przyjeżdżając do Polski w odwiedziny starają się odwiedzić dentystę i poleczyć zęby. Sprawdźmy czy rzeczywiście tak jest.

Przeanalizowaliśmy dla Was cenniki kilku przychodni w Wielkiej Brytanii i zestawiliśmy z cenami jednej z największych tego typu placówek w regionie Dentso Stomatologia z Ełku (źródło: www.dentso.pl).

Do naszego porównania trafiły: implant zębowy z odbudową protetyczną, nowoczesną pracę All-on-4 polegającą na odbudowie bezzębia na implantach, licówka, leczenie ortodontyczne aparatami nakładkowymi oraz wypełnienie zęba. Do porównania cen przyjęliśmy kurs funta na poziomie 5,10 zł.

Cena w ełckim Dentso za implant z odbudową protetyczną zaczyna się od 4 800 zł podczas gdy w UK w przeliczeniu na złotówki będzie to niemal 12 000 zł. W przypadku implantów oszczędność wynosi zatem niemal 7 000 zł na jednym implancie. Należy zauważyć, że często pacjent wymaga uzupełnień z większej ilości implantów np. 2 czy 4 wtedy oszczędności są odpowiednio większe, ponieważ przy 4 implantach będzie to już 28 000 zł.

Znaczne różnice są na nowoczesnych pracach polegających na odbudowie bezzębia na implantach. Prace All on 4 wykonywane w Dentso w Ełku to koszt z implantami około 28 000 zł natomiast w UK to około 66 000 zł. Niemal 40 000 zł różnicy na jednym łuku zębowym. W przypadku pracy na szczękę i żuchwę będzie to nawet 80 000 zł taniej w Polsce.

W przypadku licówek cienkościennych koszt zrobienia ich w Dentso w Ełku wynosi 1 700 zł natomiast w Wielkiej Brytanii w przeliczeniu na złotówki będzie to już niemal 4000 zł. Przy czym pacjenci nierzadko decydują się na poprawienie wyglądu swoich zębów za pomocą na przykład 10 licówek co daje różnicę w cenie około 20 000 zł.

Obecnie również leczenie ortodontyczne łatwiej jest przenieść do Polski, ponieważ leczenie nakładkowe może wymagać tylko kilku wizyt u ortodonty w odstępie wielu miesięcy. I tak leczenie nakładkami w Polsce w Dentso przy większej wadzie zgryzu (ilość nakładek około 30) to 12 900 zł, natomiast w Wielkiej Brytanii będzie to około 10 000 zł drożej.

Zwykłe leczenie również jest droższe w Wielkiej Brytanii – średnie wypełnienie w Dentso w Ełku to 260 zł a w UK 400 zł drożej za jednego zęba. Przy dajmy na to 4 zębach do zwykłego leczenia jest to 1 600 zł oszczędności.

Niewątpliwie różnice w cenach leczenia stomatologicznego między Polską a Wielką Brytanią są wciąż znaczne. Mimo, że procentowo różnice są mniejsze obecnie niż kilka lat temu tak nominalnie się utrzymują na wysokim poziomie lub wręcz w niektórych przypadkach rosną. Także zachęcajmy do częstszych odwiedzin w Polsce i wspomagania naszej gospodarki poprzez korzystanie przy okazji z tańszych rodzimych usług.

Komentarze

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.