Jak uzyskać lepsze wynagrodzenie

Przeszedłeś już przez trudną część poszukiwania pracy - znalazłeś odpowiednią pracę, złożyłeś aplikację i otrzymałeś ofertę.Gratulacje! Może Cię kus

Przeszedłeś już przez trudną część poszukiwania pracy - znalazłeś odpowiednią pracę, złożyłeś aplikację i otrzymałeś ofertę.Gratulacje! Może Cię kusić, żeby przyjąć pierwszą ofertę, przypieczętować umowę i rozpocząć kolejny etap swojej kariery.

Zazwyczaj nie jest to najlepszy pomysł. Około 84% pracodawców oczekuje, że kandydaci będą negocjować swoją ofertę. Oznacza to, że jeśli przyjmiesz pierwszą ofertę, którą dostaniesz, możesz stracić szansę na wyższe wynagrodzenie. Co więc możesz zrobić, żeby negocjować swoje wynagrodzenie we właściwy sposób i otrzymać kwotę, na którą rzeczywiście zasługujesz?

Poznaj swoją wartość

Negocjując swoją pensję, nie sugeruj się przypadkową liczbą. Zrób badania, dowiedz się, ile jesteś wart i jaka jest średnia płaca w twoim regionie. Wynagrodzenie może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak: poziom doświadczenia, dokładny zestaw, umiejętności, lokalizacja, polityka pracodawcy. Ważne jest więc, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, kiedy decydujemy się na pożądaną pensję. http://suprofit.com/p/najlepiej-platne-zawody-w-polsce-po-studiach

Nie skupiaj się (za bardzo) na sobie

Negocjacje to ulica dwukierunkowa. Zamiast skupiać się na sobie (np. dlaczego zasługuję na większą pensję), skup się na tym, jak możesz być bardziej wartościowy dla firmy (np. dlaczego mogę wnieść więcej, niż myślisz, i jako taki zasługuję na lepszą pensję). Wyjaśnij rekruterowi, w jaki sposób dokładnie spełniasz wymagania związane z daną rolą. Jeśli masz jakieś osiągnięcia z przeszłości związane z podobną rolą, możesz je również przytoczyć.

Uwzględnij korzyści i przywileje

Oferta pracy to nie tylko wynagrodzenie. W niektórych przypadkach sama pensja może wydawać się niska, ale jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie korzyści, jakie otrzymasz od firmy, może się okazać, że jest ona znacznie lepsza niż na pierwszy rzut oka. Niektórzy pracodawcy oferują na przykład: lepsze plany ubezpieczeniowe, elastyczne dni wolne, budżet na rozwój osobisty, możliwość pracy w domu, lepszy plan oszczędzania na emeryturę.

Podpieraj się argumentami

Składając kontrofertę w trakcie negocjacji płacowych, nie podawaj tylko liczby. Zamiast tego podaj solidne argumenty. Zbuduj mocne argumenty za wyższą pensją i poprzyj je swoimi mocnymi stronami, doświadczeniem i umiejętnościami. Naprawdę zrozum, na czym polega praca, o którą się ubiegasz, a następnie wyjaśnij menedżerowi zatrudniającemu, w jaki sposób Twoje dotychczasowe doświadczenia przyczynią się do tego, że będziesz się doskonale sprawdzał na tym stanowisku.

Wykorzystaj swoją sytuację

Ostatecznie twoja siła negocjacyjna zależy od twojej obecnej sytuacji. Jeśli jesteś bezrobotny, najprawdopodobniej nie chcesz stracić oferty pracy tylko dlatego, że nie zaproponowano Ci świetnego wynagrodzenia. Jednocześnie, jeśli praca, o którą się ubiegasz, będzie mniej płatna niż jej konkurent lub twój obecny pracodawca, możesz wykorzystać to jako kartę przetargową suprofit.com

Praktyka

Nie powinieneś po prostu owijać w bawełnę swojego wystąpienia w negocjacjach płacowych - zbyt wiele od tego zależy. Zamiast tego znajdź przyjaciela lub mentora (najlepiej kogoś ze świata biznesu), który chętnie przećwiczy z Tobą Twoją przemowę. W końcu praktyka czyni mistrza. Jeśli przećwiczysz swoje wystąpienie z dużym wyprzedzeniem, będziesz o wiele bardziej pewny siebie i przekonujący podczas negocjacji płacowych.

fm

Komentarze

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.